Module Border Module Border
  شرح خبر 
98/09/06

روز مزرعه زعفران


کارگاه آموزشی کاشت زعفران در محل مزرعه سرافرازیه

با هماهنگی اداره آموزش و ترویج مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان آران و بیدگل وهمکاری مرکز جهاد کشاورزی کویرات ، روز مزرعه زعفران در تاریخ 1398/9/5 در محل مزرعه سرافرازیه از مزارع تحت پوشش مرکز جهاد کشاورزی کویرات،با حضور جناب آقای مهندس علینقی پور ،رئیس اداره آموزش وترویج، جناب آقای مهندس یغمائیان ،رئیس اداره تولیدات گیاهی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان آران وبیدگل ،کارشناسان مرکز جهاد کشاورزی کویرات و بهره برداران در مزرعه آقای صنعت کار کشاورز پیشرو و فعال در زمینه کشت زعفران در پهنه تحت پوشش آقای مهندس کاظمی برگزار گردید.

در این کارگاه آموزشی ، در ابتدا جناب آقای مهندس یغمائیان ،رئیس اداره تولیدات گیاهی ، توضیحاتی در خصوص پیشرفت علم کشاورزی و نکاتی برای تغییر الگوهای کشت مناسب منطقه ارائه نمودند . سپس افراد شرکت کننده در این کارگاه با آقای صنعت کار به بحث و گفت گو و تبادل اطلاعات در زمینه کشت زعفران پرداختنددر ادامه آقای مهندس علینقی پور توضیحاتی در خصوص مزایای کشت زعفران در منطقه ارائه نمودند که خلاصه ای از نکات ارائه شده در این بازدید عملی به شرح ذیل میباشد:

1 - زمین انتخاب شده برای کاشت زعفران باید حاصلخیز بوده و غنی از مواد غذایی و آلی باشد.

2 - پیازهای درشت و سالم عاری از هر گونه بیماری و آلودگی برای کشت مزرعه انتخاب شود.

3 - ردیف کاری به جای کپه کاری نتیجه بهتری می دهد و عملیات ماشینی را در داخل مزرعه سهل و آسان می کند.

5- بهترین زمان کشت زعفران در منطقه اواسط شهریورتا اواخرمهرماه میباشد . در عمق کاشت پیازها دقت شود که در مناطق معتدل و گرم و خشک 15 - 10 سانتیمتر کمتر نباشد.

6 - در هنگام استراحت تابستانی گیاه زعفران از آبیاری آن خودداری شود. حتی الامکان در موقع خواب تابستانه با علف های هرز مبارزه شود.

7 - چون هرساله پیازها به سطح خاک نزدیک می شوند افزودن لایه ای معادل2 - 3 سانتی متر از کود و خاک سبب حفاظت بیشتر پیازها از تنش های محیطی شده و در عین حال مواد مغذی بیشتری به گیاه می رسد.

8- اولین آبیاری زعفران در منطقه اول آبان وهمزمان با شروع سرما میباشد که باعث رشد گل خواهد شد در واقع به آن آب گل می گویند .اگر چنانچه پیش از مهر ماه آ بیاری صورت گیرد ابتدا برگها از خاک سر بیرون آورده و گـــل تولـــید نمی شود و اين كار برداشت گل را با مشكل مواجه مي كند .بعد از برداشت گل اقدام به آبیاری دوم نموده که به آن زاج آب گویند

9- پس از آبیاری ، سله شکنی زمین ضرورت کامل دارد تا گلها به آسانی بتوانند از خاک بیرون آیند منتهی باید دقت کرد که عمق سله شکنی طوری نباشد که به پیازهای زعفران آسیب برسد.

11 - مهمترین آفات زعفران، موش و جوجه تیغی ومهمترین بیماری آن بیماری قارچی میباشد. مبارزه با جوندگان بخصوص انواع موش از اهمیت زیادی برخوردار است هرگونه سهل انگاری در این خصوص باعث ازبین رفتن محصول و استقرار موشها در زمین میگردد.

12 - برداشت گل در ساعات اول روز (4 - 9 صبح) موقعی که گلها بصورت غنچه باشند باید انجام شود.

استفاده از اين خبر بدون ذكر منبع ممنوع است
نظرات شما
افزودن نظر شما
ارسال نظر
بازگشت
Module Border Module Border
جمعه 16 خرداد ماه 1399
ورود |عضويت
  جستجو در اخبار
جستجو 

  نظرسنجي
نظر شما در مورد این سایت

 

تعداد جوابها : 389

عالی : 80%
خوب : 7%
متوسط : 2%
ضعیف : 10%

  ارسال  
  كاربران حاضر در سایت
كاربران فعال بازديد كنندگان فعال :
Visitors بازديد ها: 41
Members اعضاء: 0
مجموع كاربران مجموع: 41

بازديد ها بازديد ها :  
Visitors بازديد هاي كل: 1194443
Visitors بازديد هاي امروز: 64
Visitors بازديد هاي ديروز: 463

فعال در اين زمان كاربران فعال:
Copyright (c) 1399/03/16 پرتال مدیریت جهاد کشاورزی آران و بیدگل
پرتال سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان
Ariana Informatics Group - گروه داده ورزي آريانا